מהי חרדה

מה היא חרדה?

סובל מהתקפות חוזרות של פחד ללא סיבה נראית לעין?
סובל מדופק מואץ, קוצר נשימה, לחץ בחזה, בחילה, סחרחורת, חולשת גוף? נמנע מנסיעה במעלית, טיסה, מפגש עם קהל?
אם כן הנך סובל מחרדה והגיע הזמן לטפל בזה…

מקור החרדות נובע מתהליכים מולדים ונרכשים. ,תהליכים אלה חיוניים להישרדותנו ( מאבק-מנוסה) ומדריכים אותנו בתפקוד השוטף. כאשר הם יוצאים מכלל שליטה והיגיון (איבדו פיוז) אנו סובלים.
הרגשת ותגובת החרדה מתבטאים בכשלים פסיכו-פיזיולוגיים מפריעים ולא הגיוניים המשתלטים באופן חלקי על האדם וחולפים כעבור זמן.

המאפיין הפרדוקסאלי הוא שהאדם באופן לא מודע "מביא על עצמו" את מה שחרד ממנו. בדומה לנבואה המגשימה את עצמה. אך האדם חש אובדן יכולת לשלוט בתסמינים הגופניים, הנפשיים והרגשיים. כאשר החרדה מתגברת, הוא מתחיל להאמין שאין ביכולתו וכוחו לשלוט בחרדה , היא לא תחלוף. מכאן קצרה הדרך למחשבות הרות אסון : "אני בהתקף לב" "אני משתגע " "אני מתנהג מוזר".

טיפול בחרדות
בבסיס התמה הטיפולית שלי אני חובקת טיפול מבוסס על שוויון ביני –המטפלת- למטופל פרט ,לידע והניסיון הרב שלי- מטרת הטיפול לצמצם גם פער זה. הטיפול יהיה יעיל, בעזרת העברת ידע, כאשר המטופל מבין את בעייתו והדרכים לפתרון, מסוגל לעשות הכללה ממקרה אחד לאחר, יכול להשתמש ב"ארגז הכלים" שקבל במהלך הטיפול בלי תלות וצורך בתמיכה שלי כמטפלת.

בתהליך הטיפול אני מתווה את הדרך למטופל הסובל מחרדה, פחד או טראומה להחזיר את השליטה לחיו ולתגובותיו. עליו להיות בעל מוטיבציה, לבצע את התרגולים המאפשרים הקלה מהירה ומשמעותית בעוצמת החרדה בזמן קצר ביותר.
המשך התרגול מבטיח חיים רגילים גם במקרים של חרדה כרונית. מכאן, ניתן להבין את חשיבות הסיוע והטיפול המתאים: מביא את המטופל להכרת הבעיות וההתנהגויות הרצויות לו. תרגול שוטף בכלים שבארגז בזמן "רגיעה" מבטיחים תגובה יעילה יותר בזמן "ההתקפה".
התרגול אף מונע הישנות האירועים. האימון מסייע להפנמה של המצב המניע את החרדה להתמוגג והחשש מהישנות ההתקף פוחת והולך.