טיפול EMDR

Eye Movement Desensitization and Reassessment – EMDR
"עיבוד מחדש והקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים" – שיטת טיפול קצר מועד וממוקד בבעיות פסיכולוגית שונות, יעילה במיוחד בהפרעות חרדה וטראומה. השיטה פותחה על ידי פסיכולוגית אמריקאית ד"ר פרנסין שפירו בשנת 1987 אשר גילתה מתוך חוויה אישית שתנועות עיניים מהירות עשויות להפחית עוצמת מחשבות מטרידות.

מטרת הטיפול לשחרר את המטופל ממחשבות קשות שרודפות אותו. השיטה יעילה לטפול בטראומה וחרדות בעוצמות גבוהות כמו גם בנושאים פחות קיצוניים שפוגעים באיכות החיים.

ב טיפול EMDR המטפל והמטופל מגדירים ביחד את הבעיה עליה מתמקדים ומזהים את האירוע שגרם לבעיה. המטופל משחזר את האירוע הטראומטי תוך דיווח למטפל על אספקטים שונים של האירוע – מה ראה, הרגיש, שמע, חשב וחש. הוא מדווח על המחשבות והאמונות העכשוויות הקשורות לאירוע. הטיפול נעשה באמצעות תנועות עיניים מכוונות או גירויי דו צידי אחר של המוח בזמן שהמטופל משחזר את האירוע הטראומטי.

הטיפול נוגע במחשבות סביב האירועים, בהשפעתן על תפיסת העצמי, ובתחושת החרדה והכישלון. תוך כדי הטיפול, יש עיצוב מחדש של המחשבות והתפיסה העצמית, ומחשבות חיוביות מתחילות לצוף.

טיפול EMDR בחיפה
תנועות העיניים יוצרות תגובה מוחית ייחודית המאפשרת אינטגרציה בין שני צידי המוח. ההנחה היא שהטראומה נחקקה בצד הימני של המוח, צד לא ורבלי, ותנועות העיניים מקשרות את הטראומה לצד השמאלי הורבלי, ומאפשרות עיבוד הטראומה. לפני הטיפול הטראומה הייתה "קפואה בזמן" וכל היזכרות בה עוררה תגובות שליליות והפריעה לתפקוד תקין. EMDR מאפשר עיבוד הטראומה ומשחרר מהדימויים, הקולות והתחושות שליוו אותה.

במהלך הטיפול המטופל חווה רגשות חזקים, אולם בסיום הפגישות מרבית האנשים מדווחים על ירידה משמעותית במצוקה. טיפול EMDR הוכח כשיטה יעילה במחקרים מדעיים, הטיפול קצר, יעיל וההישגים נשמרים לאורך זמן. ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם בשנת 2013 קווים מנחים לטיפול בלחץ ובמצבי פוסט טראומה וקבע ש טיפולי EMDR הינה אחת משתי שיטות טיפול יעילות ומומלצות.