טיפול CBT

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי – Cognitive-Behavior Therapy CBT

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי משלב בין טיפול התנהגותי לבין טיפול קוגניטיבי. הרעיון המרכזי הוא ששינוי תפישת המציאות (טיפול קוגניטיבי), ובמקביל שינוי ההתנהגות (טיפול התנהגותי) מובילים לשינויים בכל תחומי החיים ומשפרים את איכות חייו של האדם. שיטת טיפול זו ממוקדת בהווה ובעתיד. העבר אמנם חשוב בהבנת המקורות של הקשיים הנוכחיים של האדם, אולם אין צורך להתמקד בטיפול בעבר. הדגש בטיפול הוא על ה"כאן ועכשיו" Here and Now.

על מה מבוסס הטיפול הקוגניטיבי?
הטיפול הקוגניטיבי מבוסס על ההנחה שהפירוש שהאדם נותן לסיטואציה משפיעה על רגשותיו ועל התנהגותו ולכן חשוב לעזור לו לשנות אותה באם היא שגוייה או לא אדפטיבית.

טיפול CBT בחיפה ובצפון
הטיפול ההתנהגותי מבוסס על ההנחה שישנם דפוסי התנהגות לא יעילים שנלמדו במהלך החיים וחשוב לשנותם. הטיפול ההתנהגותי – קוגניטיבי המשולב אם כך, תורם בכך שהוא משנה גם את ההתנהגות וגם את התפישות של המציאות ובכך מוביל להתנהלות יעילה ומסתגלת. בטיפול זה יש דגש על משימות המתבצעות בין הפגישות. כל התנסות מוצלחת מעלה את תפיסת המסוגלות העצמית שתורמת לחיזוק הדימוי העצמי.

טיפול התנהגותי – קוגניטיבי (טיפול CBT בצפון) הוכח כיעיל בטיפול בהפרעות חרדה, דיכאון, ואכילה. בטיפול התנהגותי – קוגניטיבי בקליניקה יש שימוש בטכניקות רבות: חשיפה הדרגתית, חיזוקים חיוביים, ענישה, הרפיה, דחיית תגובה, שליטה עצמית, אתגור ושינויי החשיבה מחשיבה שלילית ולא אדפטיבית לחשיבה חיובית ומסתגלת.

שיתוף פעולה בין המטפל למטופל
בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי יש שיתוף פעולה מלא בין המטופל והמטפל. לאחר לקיחת אינטייק, מגיע שלב ההמשגה של בעיות המטופל. המטפל מסביר למטופל ממה הוא סובל, מציע לו את שיטת הטיפול היעילה עבורו, ומקבל את הסכמת המטופל. המטופל לומד להיות קשוב למחשבותיו ורגשותיו, ולנהל יומן רישום אותו הוא מביא לפגישות כדי להמשיך את העבודה על המחשבות וההתנהגות. המטופל לומד לראות את הבעיות שלו כפתירות, ולומד דרכים שונות לפתרונן. לאחר מכן המטופל מיישם את הטכניקות שלמד ומקבל משוב מהמטפל.