טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון בצפון במכון יוגב

בשפת היום-יום נוהגים להשתמש במילה דיכאון לתאר ירידה במצב הרוח, דכדוך. לעומת זאת, טיפול בדיכאון קליני המצריך טיפול הוא הפרעה נפשית המאופיינת בדפוס מתמשך של ירידה במצב הרוח, הערכה עצמית נמוכה, אבדן עניין והנאה מפעילויות שבעבר היו מהנות, לעיתים גם הפרעות באכילה ובשינה, והפרעה בתפקודי היום-יום. הדיכאון היא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר. מספר מחקרים רחבי-היקף מראים כי שיעורי הדיכאון גברו בעולם בעשורים האחרונים.

דיכאון מתפתח כתוצאה מתורשה, תהליך ואופי הגדילה בשנים המוקדמות ואירועי חיים בשלב מאוחר יותר. התורשה גורמת לחוסר במוליכים עצביים סרוטונין ונוראדרנלין במרווחים הסינפטיים שבין תאי המוח.

תהליך ואופי הגדילה גורמות להסתכלות פסימית על החיים, ולסכמות (תבניות חשיבה) מוקדמות היוצרות התייחסות שלילית המובילה לאירועי חיים קשים. אירועי חיים בשלב מאוחר יותר נחלקים לשני סוגים – משברים בלתי צפויים מצד אחד כמו פיטורין, ובעיות פיזיולוגיות מצד שני כמו מחסור בוויטמין B או חוסר איזון בפעילות בלוטת התריס.

לפעמים הסיבות ברורות, אבל לעיתים לא. בין אם הסיבה ידועה או לא, הטיפול יעיל. יחד עם זאת, רבים נמנעים מהגעה לטיפול נפשי בעקבות דעות קדומות או חוסר מודעות.

טיפול בדיכאון בחיפה
טיפול בדיכאון הוא שילוב של טיפול התנהגותי-קוגניטיבי עם הרפיה EMDR ו EFT. אני מתאימה את השילוב הנדרש לפי המטופל ובכך הוא מקבל ארגז כלים הכולל שיטות אשר הוא יכול להשתמש בהן גם במצבים אחרים לאורך חייו. ניתן לשלב גם טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון כאשר רמת הדיכאון גבוהה, אולם במצבים פחות חריפים עדיף לקבל טיפול פסיכותרפי ללא טיפול תרופתי.